fbpx
Szukaj
Close this search box.

Dodaj rysunki do swoich notatek i wystrzel z nauką w kosmos! + BONUS!

Rysunki potrafią odmienić notatki. Z nijakich czarno białych lub niebiesko białych notatek, rysunki potrafią zrobić magię. Ale czy to jedyna ich zaleta? Dziś pokażę ci czemu rysunki są ważnym elementem notatek ii… dostaniesz prezent!

Rysunki towarzyszą nam od początku. Kiedy myślimy o prehistorii widzimy przede wszystkim naskalne malowidła, surowe rzeźby, ale nie słowo pisane. We wczesnym średniowieczu oprócz prawa pisanego, było bardzo dużo ilustracji, po to, żeby każdy wiedział, jak będzie wykonywane prawo. Teraz też o wiele chętniej reagujemy emotikonami niż słowem. Dlaczego?

Dlaczego rysunki są ważne?

Dzieciom pokazuje się na początku rysunki, zamiast uczyć ich słów. Dlaczego? Ponieważ obrazy pomagają budować swego rodzaju bazę pojęć. Jeśli spojrzysz na coś, to nawet jeżeli nie wiedz, co to, to już wiesz, jak to wygląda. Dzieci często pytają się „co to?”, a zaraz potem mówią, że gdzieś to już widziały. My też tak mamy. Po prostu kojarzymy skądś obraz (już go wcześniej widzieliśmy na żywo lub w mediach), choć nie potrafimy tego nazwać słowami. Łatwiej nam skojarzyć daną treść, gdy potrafimy ją zwizualizować.

Kolory i obrazy zwracają uwagę

Obrazki w tekście najczęściej mają kolory i przede wszystkim inny kształt, niż tekst pisany. To pozwala na bardzo szybkie odnalezienie w notatkach tego, czego akurat szukamy. Tym bardziej, jeżeli obrazki mają intensywne kolory, które od razu rzucają się w oczy.

Pomagają też absurdalne skojarzenia obrazowe. Nacechowanie emocjonalne treści, których się uczymy pozwala na lepsze ich zapamiętanie.
Przykład? Lepiej pamiętasz sytuację, gdy byłaś o coś wkurzona na Zochę, czy jak rozmawiałaś w normalnym nastroju z Krychą? O ile ta druga nie powiedziała nic, co odmieniło twoje życie, to pewnie pamiętasz lepiej pierwszą rozmowę.

Angażujesz drugą półkulę

Lewej półkuli przypisuje się zdolności językowe i analityczne. Prawej emocjonalność, myślenie abstrakcyjne, kreatywność. I to nie jest tak, że działa albo jedna albo druga półkula, gdy coś robisz. Działają obie non stop, ale w zależności od tego, co robisz, konkretne ośrodki działają po prostu troszkę mocniej. Dlatego tak popularne jest „łączenie”, a bardziej właściwie wspomaganie równoczesnej pracy w ośrodkach położonych w różnych półkulach!

A łatwo można to zrobić dodając kolorowe obrazki do tekstu twoich notatek. Największy sztos byłby wtedy, gdybyś obrazki dodała do swojej mapy myśli! Wtedy to już gwarantowane zapamiętanie materiału!

Rysunki pozwalają zwizualizować teksty

Już wspominałam o tym, że obrazy wraz z tekstem tworzą pewną siatkę pojęć. Teraz proponuję ci odwrotność tego. Czyli najpierw tekst, a dopiero potem obrazki. Tak, żeby pozwalały ci zobrazować to, czego się właśnie uczyłaś. Weźmy na przykład taką historię. Bitwy, akty prawne, koronacje, małżeństwa, pakty i wojny. Kto, z kim, po co, na co i dlaczego? Dobre pytanie! I z perspektywy dziewczyny po „humanie”, powiem ci, że ciężko zapamiętać to wszystko bez rysunków i obrazków. Pomijając oczywiście fakt, że niektóre zdjęcia czy wizerunki królów musisz znać! Tak samo jak musisz wiedzieć jako biolożka, gdzie jest jądro komórkowe w komórce! No i jak to zapamiętać bez rysunków?

Rozwiązanie problemu

No dobrze.

Rysunki są super fajne, ale… ja nie potrafię rysować. I jak ma wyjść człowiek, to wychodzi bliżej nieokreślony kształt obły z odnogami. I tyle z człowieka. Nie mówiąc już o czymś bardziej skomplikowanym! A historia? Nienawidzę jej, a będąc na biolchemie ten his muszę zdać, ku mojej rozpaczy… ” – Tak mogłaby pomyśleć część z was. I ja też o tym pomyślałam.

Że część z was może nie chcieć rysować, nie mieć na to czasu, ochoty lub uważać, że nie ma do tego zdolności. Ale ja wiem i ty teraz też, że rysunki pozwalają lepiej zapamiętywać. I wiem, że trochę mi to zajęło, ale dziś chcę Ci przedstawić „Ebook rysunkowy”!

Czym jest „Ebook rysunkowy”?

To zestaw, póki co 5 plansz z grafikami, które pozwolą urozmaicić twoje notatki! Grafiki są czarno-białe, po to, żebyś sama mogła zdecydować o kolorach, które będą pasowały do twoich notatek.

Znajdują się tam grafiki z fizyki, historii, chemii, biologii i matematyki. Popularne i dość proste, ale przecież każdy ma czasem „zaćmienia” i nie pomyśli o najprostszych rozwiązaniach.

Jak korzystać z „Ebooka Rysunkowego?” Cała instrukcja znajduje się w środku, a tu powiem tylko: dowolnie! Możesz drukować i wycinać, przerysowywać, przekalkowywać, inspirować się czy zrobić z nich naklejki!

Mam jednak do ciebie prośbę!
Z racji tego, że jest to pierwsza wersja ebooka, a każda kolejna będzie bogatsza o nowe treści, chciałabym, abyś podpowiedziała mi, jakie treści ci się przydadzą. W tym celu załączam poniżej ankietę, żebyś anonimowo mogła mi co nieco podpowiedzieć. Z góry dziękuję!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić cię do używania rysunków w swoich notatkach. Jeśli będziesz udostępniać zdjęcia z moimi grafikami pamiętaj o umieszczeniu hasztagu #EbookRysunkowySzW ! To pozwoli mi szybko zobaczyć co kreatywnego działasz! I pamiętaj, rysunki pomagają łatwiej i efektywniej (efektowiniej też 😀 ) się uczyć!

Ściskam,
Ola!

Sociale:

Inne posty

prezentownik last minute

Prezentownik last minute

Już za moment święta. I to dosłownie za moment, bo zostało zawrotne 5 dni! Niewiele czasu, ale wystarczy na szybkie zakupy stacjonarne, a w niektórych

Newsletter