fbpx

Zorganizowana i skuteczna. Mini kurs o planowaniu już 10 czerwca!

Szukaj
Close this search box.

Kreatywność – jak ją w sobie obudzić?

Kreatywność jest jedną bardziej pożądanych cech u młodych ludzi. Nic dziwnego, skoro młodzi ludzie mają coraz szersze horyzonty i otwarte głowy. Mało kto mówi jednak o sobie, że jest kreatywny. Dlaczego?

Czym jest kreatywność?

Według Słownika PWN kreatywny oznacza „tworzący coś nowego lub oryginalnego”. Dla mnie kreatywność to zdolność tworzenia i zmieniania. Wymyślania i kreowania rzeczy, pomysłów. Czasem tych mocno nieszablonowych, a czasem „zwyczajnych”. Wiesz, w myśl zasady jeśli coś jest głupie, ale działa to nie jest głupie.

Kreatywność dla mnie to część codzienności. Muszę przecież wymyślić co chcę napisać, gdzie, do kogo i co to ma na celu. Tworzę prezenty dla was, rysuję bullet, fotografuję, gotuję. Dlatego kiedy przeglądając stronę jednej z księgarni natrafiłam na książkę „Kreatywność i Nienawiść”, stwierdziłam, że muszę ją przeczytać.

Zajęło mi to 2 dni, choć spokojnie można by to zrobić w jeden dzień, bo ja czytałam tylko jadąc lub wracając z uczelni. Powiem ci, że ta „broszurka” dała mi do myślenia. Napisana bardzo przystępnym językiem, pokazywała jeden z poglądów na to, co znaczy być człowiekiem kreatywnym oraz co powstrzymuje nas przed tym, żeby nim być. Dziś, na jej podstawie i na podstawie własnych doświadczeń podpowiem ci, jak wyzwolić kreatywność.

Do czego nam się ona przydaje?

Jak już wspomniałam, jest to coraz bardziej pożądana cecha. Ale właściwie, do czego nam się ona przydaje? Przecież nie każdego praca polega na pisaniu, malowaniu czy w ogóle tworzeniu nowych rzeczy. Więc po co?

Masz lepsze, może nawet innowacyjne, pomysły

Kreatywność, zwłaszcza ta pielęgnowana pomaga nam stworzyć takie idee, które pozwalają nam na wyróżnienie się. A nie oszukujmy się, dobre i nieszablonowe pomysły są obecnie coraz bardziej potrzebne. Nie tylko w pracy, ale również w nauce. Może uda ci się opracować jakiś wyjątkowy sposób na naukę lub robienie notatek. Kto wie, może kiedyś uda ci się wynaleźć na przykład, lek na raka jeśli będziesz bardzo kreatywna!

Ciekawe rozwiązania

Jeśli będziesz mieć otwartą głowę, a w niej całe mnóstwo pomysłów i inspiracji, twoje rozwiązania mogą zaskoczyć o wiele bardziej doświadczonych od ciebie. Będziesz patrzyła całościowo, a także będziesz miała możliwość patrzeć z wielu różnych perspektyw. To pomoże ci spoglądać na daną sprawę w tak różnych kontekstach, o których wielu innych nie pomyśli.

Nieszablonowe tworzenie

Gdy Vincent van Gogh malował swoje „Słoneczniki” raczej nie przewidywał, że jego dzieło będzie znała większość świata. Ale tak z drugiej strony, kto mógł przypuszczać, że obraz kwiatów odniesie taki sukces. A Vincent po prostu je namalował. Namalował coś, czego obraz nie był zbyt powszechny. Podszedł do problemu nieszablonowo i po prostu się odważył!

Jak obudzić swoją kreatywność?

Najprościej byłoby, gdybym odpowiedziała, żebyś ją ćwiczyła. Ale przecież nie o to tutaj chodzi! I jasne, dla twojej kreatywności byłoby lepiej, gdybyś się sama nad tym zastanowiła (do czego mocno cię namawiam!), ale musisz mieć jakieś podstawy! Więc jak poprawić tę cechę?

Zmień miejsce

Zmiana otoczenia pomaga nie tylko w lepszym zapamiętywaniu, tworząc nowe powiązania między neuronami, ale także pomaga w wymyślaniu ciekawszych pomysłów. Podróżując lub choćby zwiedzając własne lub sąsiednie miasto, na każdym kroku mamy inspirację w postaci zastosowanych rozwiązań. Dlaczego ten stolik jest zaprojektowany w ten sposób? A filiżanka ma tak specyficznie wyprofilowane ucho?

Bądź offline

Pisałam o tym trochę >>w tym wpisie<<. Zalewające nas zewsząd, a zwłaszcza z internetu informacje sprawiają, że jesteśmy w ciągłym „stanie czuwania”. Czy może pojawił się nowy pomysł, projekt, rozwiązanie? To nie pozwala nam się skupić, na tym na czym nam zależy najbardziej. I nie, mówiąc offline nie mam na myśli tego, że masz nie korzystać z komputera czy laptopa i innych przyrządów jak tablet. Zdaję sobie sprawę, że dla części osób to miejsca pracy. Mówię tylko o tym, żeby odłączyć się od sieci i przestać się nieskończenie inspirować, a potem z tego nadmiaru…nie robić nic.

Twórz więcej niż wykorzystujesz

To rada bezpośrednio z książki, którą przytaczałam na początku, a jednocześnie jest związana z powyższą radą. Jeśli coś konsumujesz -> film, książkę, poradnik, który w jakiś sposób ma cię zmotywować, zainspirować lub coś takiego, to po jej przeczytaniu idź od razu twórz. Choćby szkic czy zarys, bazę pomysłów. Chodzi mi o to, żebyś nie popadła w takie „jeszcze książka i będę wiedziała to a tamto”, „jeszcze jeden tutorial i coś tam”. To błędne koło z którego ciężko się wydostać, bo cały czas jesteśmy w spirali bycia niewystarczającą. Inspirowanie się jest bardzo ważne i jest paliwem napędowym naszego tworzenia, ale pamiętaj, że nawet z paliwem można przesadzić!

Burza mózg(ów)u

Gdy masz jakiś problem do rozwiązania lub po prostu szukasz nowego pomysłu na coś zrób burzę mózgu lub jeśli masz kogoś do dyspozycji, to burzę mózgów. Pamiętaj tylko, żeby znalazło się tam możliwie dużo pomysłów. Kilka pierwszych, tych najbardziej popularnych przyjdzie ci od razu do głowy. Ale celem jest znalezienie tych mniej oczywistych, a to może chwilkę zająć.

Kreatywność w pytaniach

Zastanawiałaś się kiedyś: jak, po co, na co i dlaczego coś jest zrobione? Co oznacza dane słowo osobno, a co w kontekście? Dlaczego kolory świateł drogowych są takie, a nie inne oraz kto znajduje się pod zaimkiem kto?

Odpoczynek=kreatywność

I tutaj pojawia się standardowy przykład o wspaniałym pomyśle, który przychodzi do nas podczas kąpieli lub gdy zasypiamy. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że dopuszczamy wtedy myśli do siebie i nie przekierowujemy ich na inne tory, a po drugie dlatego, że wcześniej rozpoczął się w naszym mózgu jakiś proces. Pojawiło się zadanie, problem. Nie byliśmy w stanie nic z nim zrobić, a więc go odłożyliśmy, ale w naszej głowie on cały czas działa i pracuje.

I kiedy nasz mózg tak sobie to przetwarza i przetwarza, to w końcu pojawia się ona! Lśniąca żaróweczka nad głową i już wiemy, że to właśnie to! Jest tylko jedna sprawa. Musimy dopuszczać do siebie te myśli. Jeśli będziemy się bombardować bodźcami, to choćby pomysł postawił transparent przed nami, to i tak go nie zobaczymy.

Eksperymentuj

Ostatnio na Instagramie zobaczyłam tutorial malowania paznokci i ich ozdabiania za pomocą… piany mydlanej. I ja bym na to nie wpadła! Ale ktoś chciał zrobić coś nowego i wymyślił ozdabianie pianą. Ale najpierw musiał spróbować. I spróbował pewnie nie raz i nie dwa tylko kilka. A może efekt wyszedł przypadkiem, przy próbie stworzenia czegoś innego. Tak czy inaczej, ktoś próbował coś zrobić, metodą prób i błędów. Większość eksperymentów nie wychodzi i nie ma się co oszukiwać. Ale z każdego eksperymentu można wyciągnąć naukę i następnym razem zrobić coś w inny sposób!

Skończ z wymówkami

Tak, to co próbujesz zrobić już prawdopodobnie powstało. Ktoś miał taki sam lub podobny pomysł. A może to ty zainspirowałaś się kimś innym. Biorąc pod uwagę ilość osób na Ziemi, to nic dziwnego, że pomysły się powielają. Tylko, że jest jedna różnica. Choćbyście mieli identyczne pomysły, ich wykonanie zawsze będzie się różniło! Bo każde z was będzie miało inne talenty, inny światopogląd i inne doświadczenia. I to jest wspaniałe! I bardzo mocno trzeba z tego korzystać.

Przestań więc mówić, że chcesz, ale nie umiesz. Że w sumie to masz pomysł, ale kto to kupi. Że chciałabyś coś zrobić, ale to bez sensu. Bez sensu jest takie myślenie. Oglądałaś kiedyś „Pingwiny z Madagaskaru”? Pewnie kojarzysz w takim razie tekst Króla Juliana: „A teraz szybko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu”. Nigdy nie będzie odpowiedniej chwili i odpowiednich narzędzi. Zacznij z tym co masz i… włóż trochę kreatywności w wykorzystanie tego!

Bank pomysłów

Może teraz masz wybitnie twórczy czas lub masz inne priorytety, a masę pomysłów. Spisuj je i zostaw. na moment, gdy twoja kreatywność odmówi współpracy albo na przyszłość, gdy w siebie zwątpisz. Wtedy spojrzysz do swojego „banku” i poczujesz się z siebie dumna, bo miałaś tyle świetnych pomysłów!

Podsumowanie

O kurczaki! Całkiem długi wpis nam się z tej kreatywności zrobił! Jeśli dotarłaś aż tutaj, koniecznie daj mi znać w komentarzu jak ci się podobało i co myślisz o takich długich wpisach!

Mam nadzieję, że udało mi się podpowiedzieć, co zrobić by obudzić w sobie kreatywność. Jeśli ty masz swoje sposoby, będzie mi super miło, jeśli podzielisz się nimi w komentarzu!

Ściskam,
Ola!

Sociale:

Inne posty

prezentownik last minute

Prezentownik last minute

Już za moment święta. I to dosłownie za moment, bo zostało zawrotne 5 dni! Niewiele czasu, ale wystarczy na szybkie zakupy stacjonarne, a w niektórych

Newsletter