fbpx

Zorganizowana i skuteczna. Mini kurs o planowaniu już 10 czerwca!

Szukaj
Close this search box.

Czytanie- jakie niesie korzyści?

Czytanie w Polsce nie jest popularne. Wiesz, że w 2018 roku zaledwie 37% naszego społeczeństwa przeczytało książkę? Trochę mało, prawda? To zabawne(choć to śmiech przez łzy), ale w momencie, gdy mamy na wyciągnięcie ręki większość książek świata… po prostu z tego nie korzystamy.

Dlaczego czytanie?

Wiesz, że mózg jest mięśniem? To znaczy jest organem, ale zachowuje się jak mięsień. Działa o wiele sprawniej, gdy się z niego korzysta, przed korzystaniem robi rozgrzewkę, a na koniec daje mu się „odpocząć”. Kiedy ćwiczysz mięśnie, możesz zaważyć poprawę sylwetki, lepszą wydajność i większą siłę. To samo dzieje się z twoim mózgiem, podczas czytania!

Co daje czytanie?

Nie mam tutaj na myśli czytania tylko książek. W grę wchodzą gazety, ebooki, a nawet różnego rodzaju strony internetowe! Ważna jest sama czynność, czyli przesuwanie oczami po literach, które mózg niejako tłumaczy na zrozumiały tekst. Jakie są więc korzyści z czytania?

 1. Poszerzasz swój zakres słownictwa i umiejętności ortograficzne
  Kiedy czytasz, zwłaszcza literaturę specjalistyczną np. branżową, ale też obcojęzyczną, czy po prostu bardziej skomplikowaną, poszerzasz swoje słownictwo. Autorzy literatury pięknej posługują się różnymi frazesami, niejednokrotnie złożonymi ze słów, które przeczytasz po raz pierwszy (i być może ostatni 😉 ) Mimowolnie zaczniesz zapamiętywać poprawną pisownię wyrazów oraz to, gdzie powinny być przecinki.
 2. Poznajesz nieznane
  Możesz czytać poradniki i z nich dowiesz się, jak rozwiązać nurtujący Cię problem. Możesz czytać książki w języku obcym i tak poprawiać swoje zdolności językowe. Jeśli chcesz, to możesz wcielać się w postać z książki , przenieść siłą wyobraźni na inny kontynent i…
 3. Nieustanna inspiracja
  W końcu książek, blogów i gazet jest tyle, że choćbyś czytał lub czytała całe dnie do końca swojego życia raczej i tak nie udała ci się przeczytać wszystkich. Ale to dobra wiadomość! W każdym z tych tekstów pisanych jest jakaś inspiracja i wystarczy tylko po nią sięgnąć! Jest przecież na wyciągnięcie ręki! Dlatego, kiedy brakuje Ci pomysłów i inspiracji… wystarczy sięgnąć po odpowiednią pozycję i volia!
 4. Zawsze masz o czym rozmawiać
  Skoro czytanie jest inspiracją w ogólnym tego słowa znaczeniu, tym bardziej będzie inspiracją do rozmów! Można rozmawiać o bohaterach, wątpliwościach, ekscytacjach i marzeniach, które pojawiają się wraz z lekturą.
 5. Tania rozrywka w każdym miejscu i czasie
  Książki nie są bardzo drogie zwłaszcza w tanich księgarniach, a w dodatku mamy możliwość ich darmowego czytania. VAT na ebooki niebawem spada. To sprzyja zwiększeniu czytania! Część literatury ma format kieszonkowy, a poza tym, można czytać na telefonie! Jaki więc problem w posiadaniu jakiejś literatury zawsze przy sobie? 😉

Podsumowanie

Żeby więcej czytać nie trzeba się szczególnie wysilać. Wystarczy trochę chęci i oderwania się od nałogowego nie raz przeglądania Internetu. Czytanie pomoże utrzymać twój mózg w lepszej kondycji, a ty wyjdziesz na bardziej elokwentnego lub elokwentną.

Jak często czytasz książki? Jakie dostrzegasz tego korzyści?

Ściskam,
Ola!

Sociale:

Inne posty

prezentownik last minute

Prezentownik last minute

Już za moment święta. I to dosłownie za moment, bo zostało zawrotne 5 dni! Niewiele czasu, ale wystarczy na szybkie zakupy stacjonarne, a w niektórych

Newsletter