fbpx
Szukaj
Close this search box.

Cykl Kolba – ucz się i myśl!

Udostępnij

Sposobów na efektywniejszą naukę jest cała masa i z całą pewnością zdajesz sobie z tego sprawę. Dzisiaj przychodzę, żeby pokazać ci coś, co nosi nazwę „Cykl Kolba” i co pomoże ci odkryć nowy sposób nauki!

David A. Kolb jest psychologiem, który bardzo mocno zagłębiał się, a następnie propagował naukę przez doświadczanie. Tak też powstał „Cykl Kolba”. Czym jest i jak go stosować w praktyce?

Cykl Kolba 4 fazy nauki

Jak każdy cykl, również ten Kolba składa się z faz: doświadczenie, obserwacja, analiza, stosowanie. W różnych źródłach te nazwy mogą się troszkę różnić, ale zastosowanie jest takie samo. Zacznijmy od początku. Umownego, rzecz jasna, bo cykl nie ma konkretnego początku ani końca. Najważniejsze jest to, żeby przejść wszystkie etapy, niezależnie od tego, w którym miejscu zaczniesz.

Doświadczenie

Jak sama nazwa mówi, jest to coś, czego doświadczamy, w czym bierzemy udział lub… co możemy sobie wyobrazić, bo często mamy do czynienia ze study case’ami. W nich nie bierzemy udziału, ale możemy sobie wyobrazić jakby to było, gdybyśmy w nich uczestniczyli, bo to właśnie na podstawie doświadczeń dochodzimy do dalszych etapów.

Refleksja

Po etapie doświadczania, mamy etap pytania. Te pytania nie biorą się z niczego, one mają wypływać z tego doświadczenia, które przeżyliśmy lub zaobserwowaliśmy. Pytamy „co się stało?”. Dlaczego stało się tak, a nie inaczej? Jakie to ma dla mnie skutki? Chodzi o to, aby przetworzyć sobie w głowie sytuację, która się zdarzyła na język przystępny i zrozumiały dla nas. Co czułaś, czemu tak czułaś. Czy dana sytuacja zdarzyła się już w przeszłości i jak wtedy na nią zareagowałaś i jak reagujesz na nią teraz.

Analiza

W cyklu Kolba, po refleksji nadchodzi czas na analizę. Tutaj zastanawiamy się, co wynika z danej sytuacji, jakie to niesie za sobą konsekwencje. Co to oznacza dla mnie i dla innych i przede wszystkim co mogę zrobić, żeby takie zachowanie czy taka sytuacja się więcej nie zdarzyła albo żeby jej skutki były bardziej dla mnie korzystne. Spisujesz tutaj wnioski i konfrontujesz je niejako z poglądami.

Oczywiście, tej analizy dokonujesz na podstawie odpowiedzi, których udzieliłaś w poprzedniej części. Jeśli jednak zaczynasz od analizy jako punktu wyjściowego, musisz przeanalizować, co się dzieje dookoła. Innymi słowy, musisz zrobić to co, o czym pisałam akapit wyżej, tyle, że bez odpowiedzi z części „refleksja”.

Stosowanie

Gdy już wiemy, co się zdarzyło, jakie niesie za sobą skutki, dlaczego stało się tak a nie inaczej oraz jakie poprawki wprowadzić. Nie zostało nam nic innego, jak tylko wcielić to w życie i… zacząć koło od nowa! Stosowanie jest bardzo ważną częścią cyklu i nie należy o niej zapominać. Plany na papierze, choćby nie wiadomo jak doniosłe, są wciąż tylko na papierze i niewiele zmieniają. Dopiero wprowadzenie w życie, w praktykę tego, co zapisaliśmy może coś zmienić i realnie wpłynąć na naszą przyszłość. Pozwala też dostrzec ewentualne błędy lub mankamenty i przeciwdziałać im.

Co daje wykorzystywanie cyklu Kolba?

Dzięki temu, że będziesz korzystała z cyklu dowiesz się między innymi:

  • które elementy działają, a które zawodzą
  • jak poszczególne sytuacje na ciebie wpływają i jak sobie z nimi radzisz
  • co możesz zmienić, żeby mieć lepsze efekty
  • sprawdzasz, czy to co robisz przynosi oczekiwane efekty, a jeśli nie, to monitorujesz, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej
  • pozwala na wyciąganie wniosków i lekcji z doświadczeń
  • pozwala lepiej wykorzystywać doświadczenia
  • korzystasz z tego, co już masz (doświadczeń) i wykorzystujesz to w kreowaniu przyszłości i teraźniejszości

Gdzie wykorzystywać cykl Kolba?

Cykl Kolba pozwala bardzo efektywnie uczyć się samodzielnie. Choć często wprowadzany jest na różnego rodzaju kursach nauki dla dorosłych, to moim zdaniem młodzież szkolna i studenci z całą pewnością wyciągną z jego stosowania bardzo dużo efektów.

Cykl możesz stosować przygotowując się do sprawdzianów lub kolokwiów. Specjalnie nie mówię tu o egzaminach, bo one mają zdecydowanie większą wagę. Po sprawdzianie i otrzymaniu oceny, przyjrzyj się swojej pracy i przygotowaniom do niej. Następnie przeanalizuj swoje wnioski i ustal, co należy poprawić, aby przyszły sprawdzian lub kolokwium zaliczyć jeszcze lepiej.

Cykl możesz stosować ucząc się samodzielnie języka. Załóż sobie pewien plan działania, zrealizuj go, a następnie oceń efekty i przeanalizuj, czy wyniki twojej samodzielnej nauki są dla ciebie zadowalające, czy też musisz wprowadzić poprawki do swojego planu.

Cykl możesz stosować planując, zmieniając dietę, styl życia, wprowadzając nowe nawyki, reorganizując życie i wielu innych przypadkach. Ile możliwości jego zastosowań zależy tylko od twojej wyobraźni i kreatywności. Gwarantuję ci, że możliwości jest caaaaaaała masa! 😉

Podsumowanie

To póki co tyle jeśli chodzi o to, czym cykl Kolba jest, jak i gdzie go stosować. Koniecznie daj mi znać, czy z niego skorzystasz, a jeśli tak, jakie przyniósł efekty. A może już korzystasz, tylko nawet nie wiedziałaś, że tak się nazywa? To jak, namówiłam cię?

Ściskam,
Ola!

źródło, źródło, źródło

Więcej

prezentownik last minute

Prezentownik last minute

Już za moment święta. I to dosłownie za moment, bo zostało zawrotne 5 dni! Niewiele czasu, ale wystarczy na szybkie zakupy stacjonarne, a w niektórych