fbpx

Zorganizowana i skuteczna. Mini kurs o planowaniu już 10 czerwca!

Szukaj
Close this search box.

PRAWO – Poznaj Kierunek!

Prawo jest jedynym z popularniejszych kierunków podczas wybierania studiów. Uważany jest też za stosunkowo prestiżowy. Czy słusznie? Czym się charakteryzuje prawo i dla kogo jest?

Na moje pytania odpowiada Natalia z nati__bart.

1. Co studiujesz i czym charakteryzuje się Twój kierunek?

Studiuję trzeci rok prawa na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień kierunek kojarzony z stosem podręczników, kuciem paragrafów, jedyną drogą humanisty  i ogólnie męczącą edukacją. A jak jest naprawdę? Myślę, że w tym krótkim wpisie chciałabym choć trochę przybliżyć moje dotychczasowe doświadczenie.

2. Jakie przedmioty są brane pod uwagę podczas rekrutacji na Twój uniwersytet? Jakie są mniej więcej progi?

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Należy wybrać dwa przedmioty spośród:

 • geografii,
 • historii,
 • języka obcego nowożytnego (angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, włoski),
 • matematyki,
 • języka łacińskiego i kultury antycznej,
 • wiedzy o społeczeństwie,
 • języka polskiego,
 • fizyki i astronomii,
 • fizyki,
 • chemii,
 • biologii.

Polecam studiowanie na mojej uczelni i w Lublinie- jest to miasto wciąż rozwijające się, klimatyczne, przyjazne i idealne dla życia studenckiego!

3. Komu poleciłabyś ten kierunek, a komu zdecydowanie go odradziła?

Polecam osobom wytrwałym, upartym i ambitnym. Nie musisz kochać historii i wosu, ba nie przyda się nawet każda wykuta lektura na maturę czy też wielkie marzenie od dzieciństwa o pójściu na ten kierunek. Poszukaj w sobie impulsu- musisz się trzymać jasnych paragrafów, artykułów i zasad. Rozumiesz jednocześnie, że nie dla wszystkich są one jasne. Dlatego jesteś gotowy poświęcić się temu, aby cierpliwie je interpretować, tłumaczyć i wykorzystywać dla dobra innych. Do tego jesteś ambitny, lubisz wyzwania i walkę na argumenty. Zanim jednak zaczniesz działać w imię prawa, czeka Cię jeszcze wiele zagadnień, kodeksów i paragrafów, z którymi musisz się dokładnie zapoznać, a studia prawnicze zdecydowanie Ci w tym pomogą.

Odradzam ludziom, tzw. „zagubionym” i nie wiedzącym czy są gotowi na ciężką, długą drogę w edukacji.

4. Co można robić po Twoim kierunku? Jakie specjalizacje można wybrać?

,,Magister prawa – czyli posiadający najgroźniejsze wykształcenie – nic nie umie, a wie wszystko” 🙂 

Po 5 letnich jednoletnich studiach magisterskich nie ma specjalizacji, możesz pójść na aplikację adwokacką, prokuratorską, sędziowską, radcowską możesz wybrać inną drogę- to wszystko zależy od Ciebie.

5. Co chciałabyś jeszcze przekazać?

Wykorzystajcie czas studiów i poznajcie siebie, uczcie się na swoich błędach.

Prawo jest obleganym kierunkiem i niestety z roku na rok traci swoje prestiżowe znaczenie, a staje się bardzo modnym i łatwo dostępnym. Nie musisz być z założenia adwokatem, uniwersalne przygotowanie po studiach i znajomość wielu dziedzin daje większe możliwości pokierowania swoją karierą.

Poznawajcie to co najbardziej Was interesuje i które dziedziny przykują Waszą uwagę. Nie musisz być dobry w prawie międzynarodowym, a odnaleźć się w prawie karnym.

Próbujcie łączyć praktykę z teorią, czy to w miarę możliwości albo poczekać na ten swój odpowiedni moment, a do tego czasu opracujcie swoją metodę nauki. Praca w kancelarii? A może aktywność w jakimś ciekawym kole naukowym? 

Nie porównujcie się z innymi i wyznaczajcie swoje ścieżki.

Jeśli zdecydujesz się na prawo na UMCS serdecznie zapraszam również na nasze koło naukowe „Penaliści” o prawie i postępowaniu karnym!

Prawo- czy warto studiować?

Natalio, w imieniu swoim i Czytelników, chciałabym Ci bardzo podziękować za odpowiedzi! Jeśli chcielibyście dopytać o coś Natalię, zostawcie pytania w komentarzu!

Ściskam,
Ola! 💛

Sociale:

Inne posty

prezentownik last minute

Prezentownik last minute

Już za moment święta. I to dosłownie za moment, bo zostało zawrotne 5 dni! Niewiele czasu, ale wystarczy na szybkie zakupy stacjonarne, a w niektórych

Newsletter