fbpx

Zorganizowana i skuteczna. Mini kurs o planowaniu już 10 czerwca!

Szukaj
Close this search box.

Inżynieria Środowiskowa – Poznaj Kierunek

Inżynieria środowiskowa, inaczej inżynieria sanitarna jest dość niszowym, choć bardzo potrzebnym kierunkiem. Dla kogo jest ten kierunek i czym się charakteryzuje?

O kierunku Inżynieria Środowiskowa opowiada Beata, którą możecie znaleźć na IG jako 1betsss

1. Co studiujesz i czym charakteryzuje się Twój kierunek?

Studiuję Inżynierię Środowiska na Politechnice Białostockiej. Kierunek często jest mylony z Ochroną Środowiska ale uważam, że to bardzo różne kierunki. Inżynieria Środowiska inaczej zwana jest Inżynierią Sanitarną (i to jest właśnie całe sedno tego kierunku).

Najprościej mówiąc na studiach najczęściej zajmujemy się projektowaniem sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, wentylacji. Ponadto są takie przedmioty na których projektowaliśmy składowisko odpadów, sieci gazowe oraz wszelkie przedmioty wyjaśniające jak to wszystko działa, jak dobrać, co dobrać i dlaczego.

2. Jakie przedmioty są brane pod uwagę podczas rekrutacji na Twój uniwersytet? Jakie są mniej więcej progi?

  Podczas rekrutacji przedmioty brane pod uwagę to: fizyka, chemia, biologia. Nie ma chyba jakichś rygorystycznych progów. U mnie na roku było więcej wolnych miejsc niż osób, które wybrały ten kierunek i z tego co wiem, tendencja ta się powtarzała.

3. Komu poleciłabyś ten kierunek, a komu zdecydowanie go odradziła?

Odradziłabym ten kierunek komuś kto bardzo nie lubi chemii ponieważ ciągnie się ona przez całe studia. Jest to dosyć trudny kierunek i jeśli ktoś ma plany zostać projektantem sieci sanitarnych to dobra droga. Polecam go również osobom, które chcą mieć szerokie perspektywy.

4. Co można robić po Twoim kierunku? Jakie specjalizacje można wybrać?

  Na Inżynierii Środowiska I stopnia w Białymstoku niestety nie ma wyboru specjalizacji. Studia są ogólne z naciskiem na wodę i ścieki. Na II stopniu są dwie specjalizacje do wyboru (wodociągi i kanalizacje lub ogrzewnictwo i wentylacja) Podział na specjalizacje jest dopiero na ostatnim roku studiów magisterskich.  

Co można robić po tym kierunku? Myślę, że jest wiele dróg zawodowych. Z mojej perspektywy coś o czym mówi się dopiero na studiach magisterskich jest kwestia uprawnień. Chcąc posiadać pełne uprawnienia, aby samodzielnie móc projektować lub pracować na budowie należy: skończyć studia magisterskie, przepracować rok pracy na budowie oraz rok w biurze projektowym. Można oczywiście zacząć już w czasie studiów (ale może być ciężko ponieważ jest dużo przedmiotów). 

Po inżynierze wymagania praktyki zawodowej są krótsze, natomiast dostaje się wtedy nie pełne uprawnienia. Oczywiście na koniec trzeba jeszcze zdać egzamin.  

5. Co chciałabyś jeszcze przekazać?

  Jedno koło naukowe dedykowane dla mojego kierunku działało okazyjnie i niestety podczas pandemii jakoś ucichło.   Uważam, że warto brać udział we wszelkich konferencjach przede wszystkim organizowanych przez uczelnię, a na koniec zbierać certyfikaty.


Warto szukać informacji na własną rękę, obserwować większe firmy z okolicy czy nie organizują szkoleń lub oferują bezpłatne programy dla projektantów. Również na Facebooku oraz innych stronach, wiele szkoleń jest dostępnych online również bezpłatnie.

Inżynieria środowiskowa – podsumowanie

Beato, w imieniu swoim i Czytelników, chciałabym Ci bardzo podziękować za udzielone odpowiedz! Jeśli masz jakieś pytania o ten kierunek studiów, zostaw je w komentarzu!

Ściskam,
Ola!💛

Sociale:

Inne posty

prezentownik last minute

Prezentownik last minute

Już za moment święta. I to dosłownie za moment, bo zostało zawrotne 5 dni! Niewiele czasu, ale wystarczy na szybkie zakupy stacjonarne, a w niektórych

Newsletter