fbpx

Zorganizowana i skuteczna. Mini kurs o planowaniu już 10 czerwca!

Szukaj
Close this search box.

Pedagogika Specjalna – Poznaj kierunek

Pedagogika specjalna jest coraz popularniejszym kierunkiem. Jak wygląda studiowanie tego kierunku i na co warto zwrócić uwagę podczas studiów? Tego dowiesz się z tego wpisu!

Na pytania o kierunku „pedagogika specjalna” odpowiadała Weronika z dispalyname.5

1. Co studiujesz i czym charakteryzuje się Twój kierunek?

Studiuję pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, wcześniej na Uniwersytecie Śląskim. Moja specjalizacja to Edukacja i Rehabilitacja Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Mój kierunek charakteryzuje się w głównej mierze zdobywaniem wiedzy na temat wszelkich niepełnosprawności, metod terapii, nakierowuje się nas też na łamanie stereotypów na temat niepełnosprawności, używanie obecnej terminologii, która jest bardzo ważna (np. zamiast upośledzenie umysłowe – niepełnosprawność intelektualna).

Uczymy się też różnych postaw, podejść wobec niepełnosprawnych. Każdy rodzaj niepełnosprawności opracowany jest z różnych perspektyw, na przykład: zatrudnienie, metody wychowania i nauczania, wczesna interwencja, podejście z zakresu duszpasterstwa i wiele wiele innych. Odbywa się też tu nauka języka migowego od podstaw oraz alfabetu Braille’a.

2. Jakie przedmioty są brane pod uwagę podczas rekrutacji na Twój uniwersytet? Jakie są mniej więcej progi?

Od rozpoczęcia moich studiów dużo się zmieniło. Byłam ostatnim rocznikiem 3 letnim, który kończy studia pracą licencjacką. Teraz są to studia jednolite magisterskie.

Za „moich czasów” brany pod uwagę był rozszerzony polski i biologia. Z tego co wiem, teraz jest konkurs świadectw maturalnych i bodajże średnia arytmetyczna wyników uzyskanych z egzaminów pisemnych.

3. Komu poleciłabyś ten kierunek, a komu zdecydowanie go odradziła?

Mój kierunek, a w szczególności moją specjalizację polecam osobom, które interesują się deficytami i niepełnosprawnościami dzieci i dorosłych, które mają „to coś”, czyli taki instynkt, nie są im obojętne takie osoby.

Odradzam zdecydowanie tym, którzy nie mają cierpliwości, podejścia do dzieci/osób chorych, które się niekiedy brzydzą osób starszych/schorowanych. Odradzam osobom bardzo porywczym, tu potrzeba spokoju, wytrwałości i przede wszystkim cierpliwości.

4. Co można robić po Twoim kierunku? Jakie specjalizacje można wybrać?

Na pierwszym roku wszyscy kształciliśmy się razem. Po pierwszym roku wybieraliśmy specjalizację. Do wyboru były dwie: resocjalizacja i edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Po tym kierunku możliwości jest naprawdę wiele: zakłady poprawcze, więzienia, wszelkie takie zakłady pracy związane z resocjalizacją. 

A po mojej specjalizacji: przedszkola, szkoły, placówki wychowawcze – ogólnodostępne, specjalne, z oddziałami integracyjnymi. Oczywiście jeśli chce robić się coś więcej, można robić wiele kursów, poszerzając swoją wiedzę i uzyskując certyfikaty, pole z zakresu zatrudnienia znacznie się poszerza.

5. Co chciałabyś jeszcze przekazać?

Warto brać udział w różnego rodzaju konferencjach, które organizowane są dość często. Pedagogika specjalna to temat rzeka. Konferencje są na przeróżne tematy. Każdy znajdzie na pewno coś dla siebie, a zawsze to poszerzenie swojej wiedzy i kwalifikacji (po niektórych, „poważniejszych” konferencjach możliwe jest również otrzymanie certyfikatu).

Ci, którzy mieli predyspozycje do rozwoju swojego języka migowego i spraw z tym związanych mogli być uczestnikami koła naukowego, które prowadzi jedna z prowadzących. Na studiach co roku (z wyjątkiem ostatniego roku) odbywają się praktyki asystenckie oraz praktyki śródroczne. Nabiera się tam doświadczenia w wybranych przez nas placówkach, które powiązane są z naszą specjalizacją.

Pozwala to na przełożenie zdobytej wiedzy na praktykę. Ja dzięki temu utwierdziłam się w przekonaniu, że wolę w przyszłości pracować z dziećmi niż z dorosłymi, więc uważam że to baaardzo pomaga.

Pedagogika specjalna – podsumowanie

Weroniko,  w imieniu swoim i Czytelników, chciałabym Ci bardzo podziękować za udzielone odpowiedz! Jeśli masz jakieś pytania o ten kierunek studiów, zostaw je w komentarzu!

Ściskam,
Ola 💛

Sociale:

Inne posty

prezentownik last minute

Prezentownik last minute

Już za moment święta. I to dosłownie za moment, bo zostało zawrotne 5 dni! Niewiele czasu, ale wystarczy na szybkie zakupy stacjonarne, a w niektórych

Newsletter