fbpx

Zorganizowana i skuteczna. Mini kurs o planowaniu już dostępny!

Szukaj
Close this search box.

Dlaczego nauka (czasem) jest nudna?

Każdy, kto kiedykolwiek się czegoś uczył na pewno to zna. Siadasz nad książkami, próbujesz się uczyć i… zasypiasz. Nauka okazuje się tak nudna, że nie jesteś w stanie nic przyswoić. Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego tak się dzieje.

Kilka przyczyn

Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest to, co powoduje, że nauka jest nudna. Możemy do tego zaliczyć co najmniej kilka przyczyn:

  • Materiał, którego masz się nauczyć jest prezentowany w bardzo mało interesujący lub nieprzystępny sposób. Nie ma nic gorszego, niż proste zagadnienie pisane tak, jakby miało stanowić wywód filozoficzny.
  • Zajęcia/ nauka odbywa się zbyt późno i za długo trwa. Nie da się utrzymać koncentracji ciągiem przez dłuższy czas (ponad dwie godziny). Nic dziwnego, że próbując uczyć się w takich długich blokach czasowych nauka Cię nudzi.
  • Nie masz wystarczającej motywacji do nauki. Nie czujesz żadnej potrzeby, aby znać dane zagadnienie. Nie potrafisz się także zdyscyplinować do tego. Tak może być w przypadku lektur, których nie chcesz przeczytać.
  • Możesz mieć także złe nastawienie do nauki. Gdy ucząc się czegoś, mówisz do siebie, że to trudne lub że tego nie zrozumiesz, to… prawdopodobnie dokładnie tak się stanie. Dodatkowo zaczniesz się tym frustrować i to tyle z Twojej nauki.
  • Być może w Twoim życiu wydarzyło się coś, co ma wpływ na Twoją koncentrację i zainteresowanie tematem.

To lista 5 przykładowych powodów, przez które Twoje skupienie na nauce zwyczajnie maleje. Gdy już odkryjesz, dlaczego Twoja nauka stała się nudna, czas wziąć się za rozwiązywanie tego problemu!

Co zrobić?

Na to jak sobie porodzić z nudą podczas nauki jest też kilka rozwiązań. Przede wszystkim musisz dostosować sposób nauki do przedmiotu. To oczywiste, ale często o tym zapominamy,(nauczyciele też).  Nie nauczysz się matematyki tylko czytając definicje, a rozwiązując zadania i czytając definicje 😉

Możesz spróbować uczynić naukę ciekawszą poprzez kreatywne rozwiązania. System edukacji przyzwyczaił nas do uczenia się z liniowych notatek, które są zupełnym przeciwieństwem tego, jak funkcjonuje i jak przyswaja wiedzę nasz mózg.  Pomocne tutaj będą wszelkiego rodzaju kolory, mapy myśli, obrazki. Używaj wszystkiego, co dla Ciebie jest kreatywne i co ułatwia Ci naukę.

Nauka nie musi być nudna. Gdy już odkryjesz, dlaczego Cię nudzi, połowa problemu rozwiązana. Zastaje tylko ją uatrakcyjnić, a tutaj puść już wodzę fantazji!

A Ty, jak sobie radzisz z nudą podczas nauki?

Ściskam,
Ola!

Sociale:

Inne posty

prezentownik last minute

Prezentownik last minute

Już za moment święta. I to dosłownie za moment, bo zostało zawrotne 5 dni! Niewiele czasu, ale wystarczy na szybkie zakupy stacjonarne, a w niektórych

Newsletter